Altrincham Grammar School For Boys

A Grammar School with Academy Status
Labor Omnia Vincit

Staff List

Head Master Mr G Wright
Deputy Head Mr E Hall (Pastoral and Staff Welfare/Designated Safeguarding Lead)

To contact a member of staff please email agsbadmin@agsb.co.uk 

Senior Leadership Team

Mrs H Meadowcroft School Self Evaluation/ Head of MFL
Dr E Thomas Teaching & Learning and External Links
Mrs S Weil Curriculum & Assessment
Mr T Murray Head of Sixth Form
Mrs J Lacon School Business Support Manager
   
HEADS OF YEAR  
Head of Year 7 Mrs H Short (Admissions & Induction/Deputy Designated Safeguarding Lead)
Head of Year 8 Miss Mrs Z Hepden 
Head of Year 9 Miss E Chapman
Head of Year 10 Mr R Cammack
Head of Year 11 Mr C Kidd 
Head of Year 12 Mr R Cummins (Head of EPQ)
   
Head of Sixth Form Mr T Murray
Deputy Head of Sixth Form Mrs T Harvey-Voice (Deputy Head of Sixth Form/Achievement & Pastoral/UCAS)

 

Teaching Staff

ART
Miss F Cooke
Miss K Lee

BIOLOGY
Ms A Welsby (Head of Department)
Miss S Ali
Ms S Blaize
Mrs K Crowther (Science Community Liaison Coordinator)
Mrs A Ward
Mr C Kidd
Dr E Thomas

BUSINESS STUDIES & ECONOMICS
Mrs C Newton (Head of Department/Enterprise Education Coordinator)
Mrs M Clutterbuck
Mr T Murray  
Mr S Smith

CAREERS                                                                                    
Mrs P Prentiss


CHEMISTRY
Mr C Rawson (Head of Department)
Dr L Eyers
Mr A Flanagan
Mrs S Hill
Dr J Marsden (Higher Education Officer)
Mrs A Patel
Dr V Sully 

COMPUTER SCIENCE
Mr J Timmins (Head of Department & Head of IT Operations for the Hamblin Trust)
Mr W Carr
Mr D Smith

ENGLISH
Mr M Davies (Head of Department)
Miss E Chapman 
Miss C Clark (Second in Department) 
Mrs H Haines
Mrs T Harvey-Voyce
Miss R Hildage
Mrs C Mahony
Dr J Stedman

FOOD & NUTRITION
Mrs V Gordon
Mrs E King

GEOGRAPHY
Mr M Bromley (Head of Department)
Miss E Jackson
Mrs S Weil
Mr P Williams

GEOLOGY
Dr K Stephen (Head of Department and ITT Co-ordinator)
Mrs E Eastwell (KS3 Science Coordinator)

HISTORY & POLITICS
Mr N Croxton (Head of Department)
Ms A Cathcart (Head of Outreach)
Dr Z Hepden
Mrs C Maguire
Mr G Wright

LANGUAGES
Mrs H Meadowcroft (Head of Department)
Mrs V Brennan (Head of French)
Mrs R Chapman (Head of German)
Ms L Mattison (Head of Spanish)
Mrs F Blakeley
Mrs J Ding
Mr P Ellis
Mrs G Gordon
Mrs L Smith
Mrs J Wallwork

LIBRARY
Mrs G Marson (Librarian)


MATHS
Miss K Potter (Head of Department)
Mr T Ayebare
Mr D Birchall
Mrs S Chancellor
Mr R Cummins
Mr A Gooch (Activities Week Coordinator)
Mr M Herrington (Timetabler)
Miss J McCourt
Mrs B McCann (Second in Maths)
Miss S Morgan
Mrs H Short

MUSIC
Mr C Myers (Director of Music)
Mrs L Jarratt
Miss E De Jesus

P.E.
Mr M Soulsby (Head of Department)
Mr D Birchall
Mr D Birtwell
Mr R Cammack
Mr S Meakin
Mr A Rawson
Mr E Sheridan

PHYSICS
Mr G Reeder (Head of Department)
Mr A Giffen
Dr S Squire (Head of Science)
Mr L Suthard

PHILOSOPHY, ETHICS & PERSONAL DEVELOPMENT
Mr R Perkins (Head of Faculty)
Mr E Hall
Dr Z Hepden
Mr T Lowe
Mrs L Saunders

SENDCo DEPARTMENT
Mrs L Saunders (Head of Department)
Miss C Allen (Teaching Assistant)
Mrs F Bates (Teaching Assistant)
Mrs M Farrell (Assistant to SENDCo)
Mrs J Harrop (Teaching Assistant)

TECHNOLOGY
Mr R Baker (Head of Technology) 
Mr D Smith
Ms H Drake
Mr A Williams (SIMS Manager and Publications Officer)


Administration & Support Staff

Mrs M Brickell Head Master’s PA 
Mrs H Armstrong Administrative Assistant
Mrs A Coale Specialisms Administrator
Mrs A Jolly Attendance Administrator
Mrs P Mullin Administrative Assistant
Mrs C Pickering Receptionist
Mrs T Richardson Admissions Manager
Mrs G Williamson Sixth Form Officer
   
Mrs J Brennan Finance Officer
Mrs L Jackson Finance Assistant
Miss V Carpenter Finance Assistant
   
Mrs P Capel Exam and Data Manager
Mrs B Clift ARR/ Exam and Cover Administrator
Mrs P Howell KS3/KS4 and Exam Administrator
   
Mrs K Lord Resources Technician
Mrs S Embleton Resources Technician
   
ESTATES  
Mr S Yeats Estates Manager
Mr S Drinkwater Assistant to Site Manager
Mr G Heathcote  Grounds Maintenance
Mr P Lee Site Manager
Mr T Sylvester Assistant to Site Manager
Mr A Shield Groundsman
   
SCIENCE TECHNICIANS  
Mrs A Bridgeman Lower School Science Technician
Mrs S Conolly / Mrs Z Albeldawi Biology Technician
Miss O Frankland Chemistry Technican
Mrs R Gaydhani Physics Technician
   
TECHNOLOGY TECHNICIANS  
Mr G Binns Technology Technician
Mrs A Fitzgerald Food & Art Technician 

 

See also: